Klaus Wittmann w Rzeszowie o poczuciu europejskiego bezpieczeństwa

Były planista NATO a obecnie czołowy niemiecki ekspert zajmujący się obronnością- dr Klaus Wittmann potwierdził swój udział w obradach XII Forum Eukropa-Ukraina.

W latach 1971-1976 studiował historię, nauki polityczne i socjologię na Uniwersytecie w Hamburgu, gdzie w 1976 r. obronił pracę doktorską poświęconą stosunkom gospodarczym Trzeciej Rzeszy oraz Szwecji. Spędził również rok na badaniach w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (IISS) w Londynie. W 1978 rozpoczął karierę wojskową w Akademii Dowództwa i Sztabu Sił Zbrojnych Niemiec (FüAkBw) w Hamburgu. Został dowódcą batalionu (od 1985 do 1988 r. batalionu artylerii rakietowej 112 w Delmenhorst) i dowódcą brygady (od 1992 do 1995 r. brygady pancernej 14 w Neustadt). W latach 1988-1992 pełnił funkcję oficera planistycznego w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym (IMS) w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. W latach 2000-2005 był dyrektorem dydaktycznym w Niemieckim Kolegium Sztabu Sił Zbrojnych, a następnie dyrektorem ds. planowania i polityki akademickiej w NATO Defense College (NDC) w Rzymie. W październiku 2008 roku przeszedł na emeryturę po 42 latach służby w Bundeswehrze.

Obecnie jest starszym współpracownikiem Aspen Institute Germany w Berlinie i wykłada w Instytucie Historycznym Uniwersytetu w Poczdamie. Publikuje m.in w Journal for Foreign and Security Policy, WeltTrends, Jahrbuch Innere Führung, Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Der Tagesspiegel, Rheinischer Merkur i The European.

W trakcie tegorocznego Forum Europa-Ukraina dr Klaus Wittmann weźmie udział w panelu dyskusyjnym: Wojna na Ukrainie a europejskie poczucie bezpieczeństwa. Główna intencją dyskusji będzie zwrócenie uwagi na fakt, że zaostrzenie konfliktu na wschodzie Europy może zachwiać poczuciem bezpieczeństwa całego kontynentu. Kryzys na Ukrainie stanowi wyzwanie nie tylko dla Unii Europejskiej, ale i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraje członkowskie powinny dążyć do wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie napiętej sytuacji na wschodzie. Uczestnicy panelu postarają się odpowiedzieć na pytanie czy w tej napiętej sytuacji NATO i UE mogą być dalej postrzegane jako skuteczny gwarant europejskiego bezpieczeństwa.