Ochrona zdrowia – wymarzone miejsce dla startupów

Za sprawą rynkowych przemian sektor medyczny mocno otworzył się na technologiczne i internetowe projekty startupowe. Koncepty te, by mogły zostać wprowadzone na rynek, potrzebują jednak finansowania. Jak przekonać inwestorów, lekarzy a na koniec pacjentów do swojego pomysłu? I co najważniejsze – jak pozyskać finansowanie, aby ochrona zdrowia stała się wymarzonym miejscem dla startupów?

Na te i wiele innych pytań, swoich odpowiedzi udzielali następujący paneliści :

Dariusz Dudek – profesor, Przewodniczący Rady Instytutu Kardilogii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Anna Czech – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie

Janusz Homa – CEO firmy Ardigen S.A.

Mateusz Kierepka – Prezes Zarządu MedApp S.A.

Całość dyskusji moderował Mieczysław Pasowicz – Dyrektor Instytutu Medycyny Innowacyjnej.

Panel dyskusyjny poprzedziła prezentacja profesora Dariusza Dudka pt. Jak skutecznie objąć opieką medyczną duże populacje dzięki innowacyjnym technologiom w medycynie?

Są dwa sektory ochrona zdrowia i branża wojskowa żywo zainteresowane innowacjami. Z wdrożeniami innowacji w Polsce nie jest jeszcze najlepiej ale mimo wszystko bardzo wiele startupów jest zainteresowanych zaistnieniem na rynku ochrony zdrowia w Polsce.

Podczas prezentacji padło zdanie na temat ery cyfrowej medycyny, która zmieni tradycyjną branżę medyczną w znaczny sposób. Microsoft HoloLens to przykład technologii która pokazuje rozszerzoną rzeczywistość. To era cyfrowej medycyny która absolutnie zrewolucjonizuje medycynę tradycyjną -powiedział prof. Dudek. Innowacja w medycynie jest i era cyfrowa wchodzi w nasze życie na dobre.

Zdaniem Anny Czech – wprowadzenie nowych technologii do szpitali wiąże się z bardzo wysokimi kosztami i na to należy zwrócić szczególną uwagę. Przy wdrożeniu należy zwrócić uwagę na zakup tych technologii przez koncerny, które później narzucają wysokie ceny. Jestem za rozwojem startupów, ale szczególnie zaznaczam potrzebę aby mocniej weryfikować proces licencji, który może narzucać wysoką cenę takich innowacyjnych wdrożeń – powiedziała poseł Anna Czech.

Rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja są wykorzystywane w medycynie, co więcej duże zbiory danych zbierane przez takie firmy jak Facebook czy Google są coraz częściej używane w medycynie. Bezpieczeństwo danych to priorytet zwłaszcza w dobie cyberataków, a do tego szybkie ustawodawstwo które nadąży za takimi zmianami – to priorytety zdaniem prof. Dudka w postępującej zmianie medycyny tradycyjnej na cyfrową.

A na ile badania genetyczne będą stosowane zwłaszcza w badaniach onkologicznych? Prezes Janusz Homa odniósł się do danych genomicznych w procesie diagnostyki badań onkologicznych, których wartość jest nieoceniona. Dobór odpowiedniej terapii poprzez sekwencjonowanie DNA będzie coraz bardziej popularny, zwłaszcza ze koszty takiej sekwencji spadają.

Co do wizji związanej ze szpitalem przyszłości ciekawą diagnozę postawił Mieczysław Pasowicz, który określił je jako duże centra danych zarządzanych nie tylko przez lekarzy ale specjalistów IT.

A jeśli chodzi o sukces technologiczny Prezes Mateusz Kierepka stwierdził, że sam pomysł oczywiście jest bardzo ważny ale szczególnie istotni są ludzie którzy pracują na te technologie. Sami lekarze i sama technologia to część pracy, kluczowe jest przede wszystkim zrozumienie i współpraca zespołowa. To co udało się zrobić to przykład dwóch zabiegów gdzie przy pomocy technologii HoloLens, nie było potrzeby wykonania tych zabiegów. Było to niesamowicie korzystne dla pacjenta, a dzięki tej technologii udało się precyzyjnie zdiagnozować i omówić strategie dalszego leczenia pacjenta w sposób indywidualny. Ta technologia pozwala spojrzeć na serce pacjenta dosłownie, nie jako prototyp ale konkretne serce pacjenta i omówienie rodzaju zabiegu i sposobu jego przeprowadzenia.

Podsumowując – era cyfrowa pozwala na osiąganie wymiernych korzyści i efektów, które przede wszystkim mają służyć pacjentowi. Sam Prezydent Ciepiela zapytał, czy skoro brakuje nam lekarzy to czy te technologie mogą zastąpić brakujące zasoby w szpitalach? Anna Czech odpowiedziała, że lekarza nie da się zastąpić. I mimo wszystko dbajmy o lekarzy, którzy są niezbędni i niezastąpieni mimo rozwoju technologii.